EVROPSKA NEDELjA PREVENCIJE RAKA GRLIĆA MATERICE
(21. januar – 27. januar 2019. godine)
„Rano otkrivanje može sprečiti rak grlića materice“
Evropska nedelja prevencije raka grlića materice se obeležava od 21. januara do 27. januara 2019. godine u cilju podizanja svesti žena o raku grlića materice i načinima prevencije.
Osnovna poruka svim ženama je da je rak grlića materice maligna bolest koja se može sprečiti.
„Rano otkrivanje može sprečiti rak grlića materice“ je slogan koji će obeležiti potrebu da još jednom apelujemo na naše sestre, majke, ćerke, prijateljice da u Evropskoj nedelji prevencije raka grlića materice razmišljaju o svom reproduktivnom zdravlju, i da u toku godine odvoje dan kada će posetiti svog lekara i iskoristiti neku od dostupnih mogućnosti prevencije.
Redovnim ginekološkim pregledima mogu se blagovremeno otkriti rane premaligne promene i sprečiti njihov razvoj u karcinom.
U cilju podizanja svesti žena, Dom zdravlja „Voždovac“ će od 21. do 25. januara omogućiti da se kroz individualni i grupni rad ukaže na značaj prevencije oboljenja.
Mesto individualnog i grupnog rada: „Kutak zdravlja“, ul. Ustanička 16, ulaz iz Kolubarske ulice
Vreme: od 7.00 do 9.30 časova
Karcinom grlića materice je, po učestalosti, četvrti najčešći karcinom kod žena, sa preko pola miliona novoobolelih širom sveta, a po stopi smrtnosti zauzima neslavno 2. mesto. Najčešće se dijagnostikuje kod mladih žena, između 35. i 44. godine.
U Srbiji oko 60% bolesnica u trenutku postavljanja dijagnoze ima odmaklu bolest.
U odmaklom stadijumu, samo jedna od šest obolelih žena će preživeti narednih 5 godina.
Prednosti skriniga grlića materice leže u činjenici da je grlić materice potpuno dostupan vizualizaciji ginekologa, te ginekološki pregled uz uzimanje PAPA brisa predstavlja pouzdanu, jednostavnu, brzu, bezbolnu i kratkotrajnu metodu za utvrđivanje promena na ćelijama grlića materice.
Početne promene - displazije potpuno su izlečive i zahtevaju samo češće kontrole ili minimalne terapijske procedure.
Ukoliko se početne promene razviju u karcinom, lečenje je dugotrajno, radikalno, a prognoza bolesti neizvesna.
Preventivnim merama i kontinuiranom edukacijom ova se slika značajno može promeniti. Zbog toga što redovni pregledi tako značajno mogu uticati na ishod i prognozu bolesti. U Srbiji se sprovodi Nacionalni skrining na karcinom grlića i podrazumeva ginekološki pregled i uzimanje PAPA brisa ženama uzrasta od 25 do 64 god. jednom u 3 godine.
Redovnim ginekološkim pregledima mogu se blagovremeno otkriti rane premaligne promene i sprečiti Pored PAPA brisa, lekar se može opredeliti za dopunske analize koje mogu ukazati na početne promene cerviksa-HPV tipizaciju-uzimanje brisa na viruse ili kolposkopiju tj. mikroskopski pregled grlića.
S obzirom na to da je hronična infekcija posebnim tipovima HPV virusa najčešći uzrok ove bolesti, vakcinacija (imunizacija) se sprovodi u mnogim zemljama, kao vid primarne prevencije. No, ova vakcina ne štiti od svih tipova HPV virusa koji mogu izazvati malignu bolest, već samo od najčešćih.
Zato je važno istaći da imunizacija nikako ne isključuje potrebu za redovnim obavljanjem ginekoloških pregleda.
Apelujemo na sve pripadnice lepšeg pola, da makar jednom u 3 godine izdvoje dan za svoje zdravlje!