Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je Predlogom zakona o zdravstvenom osiguranju propisano da će građani koji se ne odazovu na preventivne preglede, a za to nemaju opravdanje, morati da učestvuju u troškovima lečenja, ako se razbole od bolesti za koju je bio predviđen skrining.
Obrazlažući Predlog zakona o zdravstvenom osiguranju, Lončar je rekao da je propisano da roditelji tokom lečenja deteta od nekog teškog oboljenja imaju pravo da tokom bolovanja primaju 100 odsto zarade do punoletstva deteta.
Predloženim zakonom je predviđeno i da izabrani lekar može da otvori bolovanje do 60 dana, umesto dosadašnjih 30.
Prema njegovim rečima, ubuduće će i lekari specijalisti moći da upute pacijenta na stacionarno lečenje, a ne samo izabrani lekar.
„Zakonom je predivđeno formiranje jedinstvene liste čekanja koju ustrojava i vodi RFZO, a detaljno je uređeno i dobrovoljno zdravstveno osiguranje u Srbiji“, rekao je Lončar.
On je naveo da su zakonom prošireni osnovi osiguranja i obim prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, a uvedena je doplata za zdravstvene usluge, lekove, medicinsku rehabilitaciju i medicinska sredstva.
Lončar je istakao da se uvode novi osnovi osiguranja za poljoprivrednike, javne beležnike i javne izvršitelje, za osobe koje primaju penziju ili invalidninu od stranog nosioca osiguranja, a borave u Srbiji, kao i za žrtve terorizma i borce.
On je rekao da je proširen obim prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, tako da će svi odrasli osiguranici imati pravo na preventivne i ostale preglede u vezi sa planiranjem porodice, čime se podstiče populaciona politika.
Predlogom zakona o zdravstvenoj zašiti predloženo je prebacivanje primarne zdravstvene zaštite na državni nivo, osim apoteka koje ostaju u nadležnosti lokalne samouprave.
Lončar je naveo da su tim propisom olakšani uslovi za osnivanje privatne prakse, a unapređene su i odredbe koje se odnose na prekovremeni rad.
„Predviđeno je da se može zaključiti ugovor o dopunskom radu sa poslodavcem sa kojim zaposleni ima zaključen Ugovor o radu sa punim radnim vremenom, kao i najviše tri ugovora o dopunskom radu sa drugim poslodavcem“, rekao je Lončar.
On je istakao da su ova dva zakona krovni u oblasti zdravstva i da je želja predlagača da zdravstveni sistem Srbije bude još kvalitetniji, brži i efikasniji i da kvalitetna zdravstvena usluga bude jednako dostupna u svim delovima države.
OVDE MOŽETE PREUZETI TEKSTOVE OBA PREDLOGA ZAKONA :
PREDLOG ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI
PREDLOG ZAKONA O ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU