Učesnica u HOPE EXCHANGE programu u Srbiji – Dankinja Annemette Tovgaard Jepsen predstavila je rezultate svog studijskog, jednomesečnog boravka u Srbiji na završnoj konferenciji programa u Briselu kojoj su, pored oko 80 učesnika u HOPE razmeni, prisustvovali i brojni eksperti iz zdravstvenih sistema zemalja – članica European Hospital and Healthare Federation. Završna konferencija – HOPE AGORA je „kruna“ međunarodnog programa razmene koji se redovno organizuje još od 1981.godine, sa izuzetkom dve prethodne godine kada je, zbog pandemije, razmena bila odložena. Osim ovogodišnje teme razmene (Using evidence in healthcare management), na konferenciji je bilo reči i o načinu na koji je kovid uticao na procese donošenja odluka u zdravstvu, upravljanje sistemima zdravstvene zaštite i na organizaciju zdravstvene službe. „Pandemiju niko nije želeo ali smo tokom nje mnogo naučili. Problemi poput nedostatka radne snage u zdravstvu postali su vidljiviji i produbili su se ali smo u nekim oblastima napredovali – recimo u oblasti telemedicine“. Rekao je na početku konferencije Niek Klazinga (OECD, Amsterdam UMC, University Amsterdam, HealthPros).
Međunarodna razmena ove godine organizovana je u 17 evropskih zemalja. Među zemljama – domaćinima bila je i Srbija. Program je počeo 9. maja za oko 80 odabranih participanata iz zdravstvenih ustanova iz cele Evrope koji su imali zadatak da istraže na koji način se koriste podaci u procesu donošenja odluka u zdravstvu. Istraživački deo programa trajao je do 2.juna, kada su učesnici okončali boravke u zemljama u kojima su proveli mesec dana upoznajući se sa tamošnjim zdravstvenim sistemima i doputovali u Brisel, gde su predstavili rezultate svog istraživanja.
Gošća zdravstvenog sistema u Srbiji Annamette Tovgaard Jepsen - medicinska sestra iz jedinice intenzivne nege u Univerzitetskoj bolnici u Arhusu u Danskoj za vreme svog studijskog boravka imala je dinamičan program u organizovan u 4 grada: Beogradu, Novom Sadu, Leskovcu i Somboru. Ustanove domaćini bili su: Dom zdravlja Sombor, Opšta bolnica Leskovac, Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine. Osim poseta ovim ustanovama, gošća je imala brojne sastanke i u drugim zdravstvenim ustanovama i sa ekspertima iz oblasti zdravstva: u Institutu za javno zdravlje u Beogradu, Kliničkom centru Srbije, Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, Drugom projektu razvoja zdravstva Srbije, Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Beograd, Komori medicinskih sestara i tehničara, New Hospital u Novom Sadu... Zadatak za učesnicu u programu u Srbiji, kao i za sve ostale participante bio je da izdvoji tri primera dobre prakse, u kontekstu teme razmene i da ih predstavi učesnicima završne konferencije. Prezentacija iz Srbije, prema programu je bila planirana u grupi prezentacijaiz Holandije, Poljske, Portugalije, Španije i Velike Britanije. Primeri dobre prakse koje je gošća izdvojila iz Srbije su: Master plan optimizacije zdravstva Drugog projekta razvoja zdravstva i Ministarstva zdravlja Republike Srbije, program Halo Beba Instituta za javno zdravlje iz Beograda i koncept roditeljske kuće za decu sa onkološkim dijagnozama i njihove pratioce. Kandidatkinja je u prezentaciji navela da joj je možda i najsnažniji utisak tokom boravka u Srbiji bilo izuzetno zalaganje zaposlenih u zdravstvu da se postigne maksimum u postojećim okolnostima. Istakla je i da su medicinske sestre i tehničari naročito suočeni sa velikim izazovima ali uprkos tome – posvećeni, veoma profesionalni i požrtvovani. Kao najveće probleme koje je ona uočila tokom svog boravka u Srbiji navela je manjak radne snage koji je u poređenju sa sistemom iz kog ona dolazi – ogroman. Gošća iz Danske jedan deo prezentacije iskoristila je da naglasi da je neformalni deo njenog boravka u Srbiji, mimo poseta zdravstvenim ustanovama, premašio sva njena očekivanja – da su je dirnuli otvorenost i srdačnost ljudi sa kojima je komunicirala i da, iako je čitala o Srbiji pre nego što je doputovala – nije znala da je zemlja tako lepa.
Osim prezentacija delegacija koje su učestvovale u programu razmene, na konferenciji u Briselu bila su održana i brojna predavanja, diskusije u formi panela i okruglih stolova.
U delegaciji iz Srbije koja je boravila u Briselu na završnoj konferenciji bile su i nacionalna koordinatorka HOPE EXCHANGE programa u Srbiji Marijana Stojanović i dr Emeše Uri - direktorka Doma zdravlja u Somboru koji je bio jedna od ustanova - domaćina tokom razmene. Na konferenciji je najavljena i tema razmene za sledeću godinu – Climate and enviroment: challenges for hospitals and healthcare services. HOPE AGORA 2023. godine biće održana od 2 do 4.juna u Briselu.
Komora zdravstvenih ustanova Srbije zahvaljuje se ustanovama domaćinima u programu, svima koji su se odazvali pozivu da se uključe u program HOPE EXCHANGE kao lokalni koordinatori, učesnicima svih sastanaka koji su planirani ili već organizovani u okviru programa!.
Takođe – pozivamo sve zainteresovane da se prijave za učešće u sledećem ciklusu razmene. Podsećamo: HOPE EXCHANGE je program namenjen menadžerima u zdravstvu i ostalim profesionalcima sa upravljačkim odgovornostima. Uslovi za prijavljivanje su sledeći:
- kandidati treba da rade u zdravstvenoj ustanovi,
- da imaju minimum tri godine iskustva,
- da govore jezik prihvatljiv od strane zemlje domaćina (***napominjemo da se u toku selekcije kandidata vrši provera znanja jezika).
Razmena traje 4 nedelje i u tom periodu učesnici borave u nekoj od evropskih zemalja – članica „HOPE“ u kojoj su dobili domaćinstvo, upoznajući se sa tamošnjim zdravstvenim sistemom, sa fokusom na temu razmene!
Program razmene završava se konferencijom (HOPE AGORA) na kojoj učesnici predstavljaju rezultate i stečena znanja, u formi prezentacija.
„HOPE EXCHANGE“ program otvoren je za pojedince zaposlene u zdravstvu koji žele da, tokom četvoronedeljnog boravka u nekoj od evropskih zemalja – članica „HOPE“ razmene iskustva sa kolegama, a takođe i za zdravstvene ustanove iz Srbije koje bi bile voljne da ponude domaćinstvo u programu.
Prethodnih godina, kandidati iz Srbije učestvovali su u razmeni kao gosti zemalja – članica HOPE. Takođe, Srbija je u programu učestvovala i kao domaćin.
Smeštaj za vreme trajanja programa obezbeđuje ustanova – domaćin a ostale troškove snosi kandidat/učesnik u programu ili ustanova koja ga šalje.
HOPE EXCHANGE nije medicinski ili tehnički nego multi-profesionalni program.
Svi zainteresovani više detalja o programu mogu preuzeti sa sajta www.hope.be ili se raspitati na broj telefona 064/63-17-416. Kontakt osoba je Marijana Stojanović.