Izveštaj, Rim
Konferencija „HOPE AGORA 2016“ na kojoj su predstavljeni rezultati četvoronedeljnog međunarodnog programa razmene, koju tradicionalno organizuje Evropsko udruženje bolnica HOPE, održana je od 6 – 8. juna u Rimu.
Predstavnici Komore zdravstvenih ustanova Srbije boravili su na ovom skupu i prisustvovali prezentacijama iz svih zemalja koje su ove godine imale domaćinstvo u razmeni, sastancima oficira za vezu i nacionalnih koordinatora, diskusiji organizovanoj u formi World Cafe okruglih stolova, kao i predavanjima koje su držali renomirani predstavnici evropskog zdravstva.
Konferencija u Rimu završni je skup na kome je evaluirana ovogodišnja međunarodna razmena čiji je naslov „Inovacije u bolnicama i zdravstvenoj zaštiti“. Ove godine Srbija je po prvi put u programu razmene učestvovala kao domaćin, ugostivši kandidatkinjiu iz Holandije Silviju de Wit.
Ustanova – domaćin bio je Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, a osim posete Institutu, gošća iz Holandije imala je još 15-ak sastanaka tokom kojih je obišla brojne zdravstvene ustanove u Srbiji.
Među ustanovama koje su posećene tokom 4nedelje programa su: Dom zdravlja Voždovac, Opšta bolnica u Subotici, Klinički centar Vojvodine, Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, dve seoske ambulante, Udruženje zdravstvenih radnika Vojvodine, Dom za decu ometenu u razvoju u Veterniku, Gerontološki centar u Novom Sadu, najveća privatna bolnica u Srbiji Medigrup, privatna bolnica Bel Medic, Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo... Osim toga, gošća iz Holandije imala je sastanke sa predstavnicima udruženja pacijenata, ekspertima koji su joj objasnili sistem finansiranja zdravstva, te novinarima koji prate zdravstvo u Srbiji...
Iskustva i utiske stečene tokom boravka u Srbiji kandidatkinja je predstavila drugog dana konferencije pred više od dve stotine učesnika. Ovo je prvi put od kada se organizuje HOPE međunarodna razmena da smo imali prezentaciju iz Srbije. Prethodnih godina naši stručnjaci učestvovali su u razmeni kao gosti drugih evropskih zemalja ali nikada do ove godine Srbija nije bila i domaćin u programu.
Prezentacija iz Srbije, čiji je naslov bio „Zaboravite predrasude i dajte vašem prvom utisku i drugu šansu“ naglasila je trud i posvećenost zaposlenih u zdravstvu, uprkos teškim uslovima u kojima se radi. U delu koji se tiče inovacija, najviše pažnje je posvećeno Integrisanom zdravstveniom informacionom sistemu...
Ukupno 18 zemalja ove godine imalo je domaćinstvo u HOPE programu - Poljska, Srbija, Irska, Švedska, Francuska, Švajcarska, Velika Britanija, Austrija, Holandija, Malta, Španija, Danska, Finska, Nemačka, Estonija, Portugal, Litvanija, Italija. U ovih 18 zemalja – domaćina, tokom 4 nedelje programa boravila su 134 kandidata.
Što se tiče tema koje su bile najaktuelnije na sastancima, u prezentacijama i predavanjima tokom konferencije, izdvajaju se
- Integrated care
- Migranti
- Starenje populacije
- Telemedicina
Takođe je vrlo aktuelan ERN projekat, odnosno umrežavanje ustanova u cilju učinkovitijeg odgovora na problem retkih bolesti.
Ove godine HOPE AGORA bila je u znaku jubileja – 50 godišnjice te su na konferenciji govorili svi dosadašnji predsednici HOPE, priredivši retrospektivu onoga što je Evropsko udruženje bolnica proteklih decenija radilo.
Novina na ovogodišnjem skupu u odnosu na prethodne godine bila je i diskusija organizovana u formi „World Cafe“ okruglih stolova. Ovaj format diktira specifičnu dinamiku – razgovori za svakim od okruglih stolova na različite teme traju 2o minuta nakon čega diskutanti prelaze za druge stolove. Opšti je utisak da je World Cafe diskusija doprinela boljoj povezanosti učesnika i kreiranju sjajne atmosfere za razmenu mišljenja
Ovogodišnja međunarodna HOPE razmena za Srbiju je bila izuzetno važna. „Otvorili smo vrata“ našeg zdravstva za poređenje sa drugima, razmenili iskustva i stekli dragocene kontakte. Posebno je interesantno što je gošća Srbije bila kandidatkinja iz Holandije – zemlje koja prema brojnim pokazateljima ima najbolji zdravstveni sistem u Evropi.
Svima koji su nam pomogli da organizujemo boravak gošći tokom 4 nedelje programa dugujemo zahvalnost. Spremnost za razmenu iskustava i poređenje sa drugima izraz je profesionalne i ljudske hrabrosti, entuzijazma i širine.