Završna konferencija međunarodne HOPE razmene- „AGORA 2018“ održana je u Stokholmu od 3. do 5. juna 2018. godine.
AGORA je tradicionalni završni skup na
kome se predstavljaju rezultati četvoronedeljnog programa međunarodne razmene
koju organizuje Evropsko udruženje bolnica HOPE (European Hospital and
Healthcare Federation) čiji je Komora član.
Ove godine Srbija je u programu učestvovala kao domaćin (Specijalna bolnica za lečenje bolesti zavisnosti u Drajzerovoj u Beogradu pružila je domaćinstvo gošći iz Velike Britanije Kseniji Kadić; osim toga kandidatkinji je organizovano još 18 drugih sastanaka tokom kojih se upoznala sa našim zdravstvenim sistemom) a imali smo i učesnike programa iz Srbije kao goste zdravstvenih sistema Francuske (Zorica Tasić Stojanović, Opšta bolnica Leskovac) i Austrije (dr Milorad Španović, Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Novi Sad).
Tema razmene, a tako i završne konferencije bila je „Korišćenje znanja i iskustava pacijenata u procesu unapređenja sistema zdravstvene zaštite – jesmo li spremni?“
Tokom Agore održana su brojna predavanja, sastanci i diskusije a predstavljeni su i rezultati ovogodišnjeg programa u formi prezentacija iz 20 evropskih zemalja koje su ove godine ponudile domaćinstvo u razmeni. Prezentacija iz Srbije održana je 4.juna, u prvoj „rundi“ predstavljanja u kojoj su bile još i Danska, Nemačka, Francuska i Mađarska. U prezentaciji iz Srbije kandidatkinja iz Velike Britanije Ksenija Kadić je iznela svoja iskustva i zapažanja koja je stekla tokom boravka u Srbiji. Istaknuti su primeri dobre prakse uključivanja pacijenata odnosno korištenja njihovih znanja i iskustava u procesu unapređenja sistema zdravstvene zaštite (Specijalna bolnica u Drajzerovoj, Dom zdravlja Niš, Klinički centar Vojvodine, program za decu obolelu od dijabetesa, dobri primeri koje je videla tokom posete brojnim udruženjima pacijenata, rehabilitacionom centru itd).
U prezentacijama iz drugih zemalja navedeni su brojni modeli „uključivanja pacijenata...“. Kandidati iz Srbije Zorica Tasić Stojanović i Milorad Španović, sa svojim timovima prezentovali su iskustva iz zemalja u kojima su boravili (Francuska i Austrija). Generalni zaključak konferencije je da model lečenja nije više usmeren samo KA pacijentu i ZA pacijenta nego podrazumeva i zajednički rad SA pacijentom za njegovu dobrobit („...From FOR to WITH...“). Modeli koji su predstavljeni podrazumevaju različite modalitete – od parnjačke (peer) podrške/edukacije, zapošljavanja pacijenta u zdravstvenoj ustanovi (Expert by experience), „patient shadowing“ koncepta itd...
Tokom konferencije,koja je okupila oko 300 učesnika, održana su i brojna predavanja, diskusije u formi „World cafe“ modela , sastanci oficira za vezu, nacionalnih koordinatora i guvernera zemalja članica.
Kao rezultat međunarodne razmene i završne konferencije koja je održana u Stokholmu, kao i formalnih i neformalnih kontakata koji su ostvareni, započeti su razgovori o realizaciji „Recovery College“ modela u Srbiji. Takođe – centar Leon Berard iz Liona u Francuskoj pozvao je srodne ustanove iz Srbije da uspostave saradnju. Takođe smo dobili i poziv da, kao zemlje članica HOPE, predložimo učesnike na studijskom boravku u Marseju 3-5 oktobra (tema: „The management of innovation in cancer care”).